В Антарктиді раніше росли пальми і баобаби - вчені

53000000 років тому Антарктика була райським місцем, де завжди тепло і ростуть пальми.


У статті, опублікованій в останньому номері журналу Nature, розповідається про результати останньої експедиції комплексної програми буріння океану (IODP), що працює вже 10 років і в останню кампанію пробурила кілометрову товщу льоду на східному узбережжі Антарктиди.

Інтерес до антарктичної життя того періоду, що відноситься до раннього еоцену, зараз особливо зростає у зв'язку з тим, що світ тоді накрив "парниковий ефект" - рівень вмісту вуглекислого газу в атмосфері замість сьогоднішніх 390 частин на мільйон був як мінімум 600. За оцінками, глобальна температура в земної поверхні була на 5 градусів вища, ніж зараз, і гострого кліматичного поділу між екватором і полюсами не існувало.

В ті часи Антарктида була частиною стародавнього суперконтиненту Гондвана з теплим і вологим кліматом. 30-35 мільйонів років тому Гондвана розкололася, і Антарктида залишилася в районі Південного полюса на самоті. 34 мільйони років тому почався льодовиковий період, температури різко впали, і те, що залишилося, з часом покрилося кілометрами крижаної попони.

Буріння дозволило дослідникам дістатися крізь чотири кілометри води і кілометр льоду до місць, де хоч щось збереглися від Антарктики еоцену - в осадових породах тієї епохи вони виявили зерна пальмових дерев - близьких родичів сучасних баобаба і макадамії (австралійського горіха). Отримані дані свідчать про те, що зимові температури в тих місцях не падали нижче 10 градусів Цельсія, а літні трималися в районі 20 градусів.

Буріння було ініційовано, в першу чергу, вивченням сучасного глобального потепління і спробами зрозуміти, чим нам це воно загрожує в майбутньому. Поки досліджені полюси - Північний на початку нульових років (з тим же "теплим" результатом) і і Південний зараз. "Тепловий рай" освоєний, залишилося освоїти "теплової пекло" середніх широт.
Читайте також


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Найкращі ЗВО