04 вересня 2012, 09:25
Наука
Вчені пояснили загадку еволюції мозку людини
Стрімке збільшення розміру та пізнавальних можливостей людського мозку (в процесі еволюції) виявилося обумовлено багаторазовим копіюванням одного і того ж гена.
Всім відомо, що розміри і пізнавальні здібності мозку роблять людину особливим представником тваринного світу нашої планети. Проте до цих пір нікому не вдавалося розгадати загадку стрімкого еволюційного "ривка", нагородив нас таким дивовижним розумовим інструментом.
Результати дослідження, проведеного вченими університету Колорадо, вказують на те, що ключем до розгадки є велика кількість копій гена, що кодує білковий домен DUF1220 (від англ домен з невідомою функцією -. Домен з невідомою функцією).
У геномі людини цей ген має більше 270 копій. При цьому кількість копій в геномі тварин тим більше, чим більше ступінь його схожості з людиною. Так, в геномі шимпанзе домен DUF1220 зашифрований 125 разів, в геномі горил - 99 разів, в геномі мавп - 30 разів, а в геномі миші він присутній всього в одному екземплярі.
Результати дослідження показали, що чим більше копій гена, що кодує домен DUF1220, міститься в геномі, тим більше розмір мозку організму. Ця закономірність розповсюджується не тільки на різні види, але і на окремих представників людської популяції.
Більш того, аналіз геномів пацієнтів з мікроцефалією - вродженим захворюванням, що характеризується аномально маленьким розміром мозку, - і її протилежністю - макроцефалія - ??показав, що і при патологічних відхиленнях розмір мозку напряму залежить від кількості копій гена, що кодує домен DUF1220.
Це відкриття надає фахівцям новий підхід до діагностики відхилень, асоційованих з розміром мозку. З більш широкої точки зору воно відкриває нові напрямки вивчення людського мозку і неймовірне збільшення його розмірів і здібностей, що відбулося протягом дуже короткого, з еволюційної перспективи, періоду.