11 вересня 2012, 09:30
Наука
Антибіотики провокують ожиріння - вчені

Можливо, епідемія ожиріння у всьому світі обумовлена ??не тільки жирною їжею і малорухливим способом життя. Судячи з усього, однією з причин є вживання великої кількості антибіотиків, що порушують баланс мікрофлори кишечника.
На сьогоднішній день цей сценарій є лише гіпотезою, переконливі підтвердження якої отримані в ході двох недавніх досліджень.
Останнім часом мікроби - сукупність бактерій, вірусів і грибків, що населяють організм людини, - привертає все більшу увагу з боку вчених. Це й не дивно, так як чисельність мікробіома в 10 разів перевищує кількість клітин, які складають організм людини.
Численні дослідження виявили існування виражених взаємозв'язків між порушеннями мікробіома і підвищенням ризику розвитку цілого ряду захворювань, починаючи від раку і аутизму і закінчуючи хворобами серця та ожирінням.
Дослідники з університету Нью-Йорка вирішили з'ясувати, чи не є повальне збільшення маси тіла вирощуваного промисловим чином худоби результатом змін мікробіома. Справа в тому, що однією з найважливіших функцій мікробіома є участь у розщепленні поживних речовин і регуляція метаболізму. В даний час фермери дають тваринам антибіотики не тільки для профілактики інфекційних захворювань, але й через те, що з якоїсь причини регулярні малі дози антибактеріальних препаратів прискорюють ріст і збільшення маси тіла тварин.
Експерименти показали, що додавання в корм мишей низьких доз різних типів антибіотиків незмінно призводило до збільшення жирових відкладень на 15%. Вивчення мікробіома тварин виявило зміни співвідношення між різними типами бактерій, що населяють шлунково-кишковий тракт. У той же час, аналіз генетичного профілю мишей продемонстрував зміна активності генів, що відповідають за розщеплення вуглеводів і регулювання рівня холестерину в крові.
Вчені припустили, що в організмі людей можуть відбуватися аналогічні зміни, які, проте, складно відстежити на рівні мікробіома кишечника. Для отримання підтвердження цієї гіпотези в рамках другого дослідження автори проаналізували популяційні тенденції в групі з 11 000 британських дітей.
Виявилося, що для дітей, які зазнали впливу антибіотиків у віці молодше 6 місяців, було характерне невелике, але стабільне збільшення середньої маси тіла в старшому віці. Судячи з усього, прийняті в ранньому віці антибіотики порушували формування мікробіома і становлення обміну речовин.
В даний час дослідники проводять нові серії експериментів, в рамках яких миші будуть одержувати більш високі дози антибіотиків протягом коротких проміжків часу, що відповідає курсам лікування, прийнятим людьми в дійсності. Вони також планують вивчити вплив дуже малих доз антибактеріальних препаратів, відповідних потрапляють в організм людини при вживанні в їжу вироблених промисловим способом м'яса і молочних продуктів. Ще одним вимагає вивчення питанням є можливість передачі змін мікробіома наступним поколінням. Цілком можливо, в даному випадку ефект антибіотиків є кумулятивним.