Клімат Марса зіпсувався через "стрибаюче" Сонце

На полюсах Марса є крижані шапки з льоду і пилу з шарами, які можуть багато розповісти про кліматичні зміни на Марсі.


Дослідники з Інституту Нільса Бора прийшли до висновку, що зміни в структурі та складі крижаної шапки на північному полюсі Марса пов'язані із змінами в сонячній інсоляції (опромінення поверхонь сонячним світлом). Простіше кажучи, через великих змін кута нахилу осі обертання Марса радикально помінялися умови освітленості планети, що призвело до різкої зміни клімату.

Крижана шапка на полюсах Марса має шарувату структуру, яка, як вважається, відображає історію клімату Червоної планети. Точно таким же чином кліматичну історію Землі можна дізнатися за допомогою аналізу кернів льоду з крижаних шапок у Гренландії та Антарктиді.

Протягом багатьох років вчені намагалися пов'язати зміни сонячної інсоляції з формуванням шарів льодових шапок на Марсі. Для цього зазвичай шукали ознаки періодичності у формуванні видимих ??шарів.

У даному дослідженні вчені пішли в зовсім іншому напрямку. На основі фундаментальних фізичних процесів вони розробили модель формування шарів і швидко виявили зв'язок між зростанням льоду, накопиченням пилу і сонячної інсоляцією.

Вчені припустили, що формування багатого пилом шару та зміни інсоляції можна пояснити двома процесами: збільшенням випаровування льоду влітку через зміни кута нахилу осі обертання планети і підвищеним накопиченням пилу в результаті зміни кута нахилу осі. Це проста модель, але досить реалістична, і її можна використовувати для вивчення взаємозв'язку між мінливістю клімату і формуванням шарів.

Нова модель дозволяє вивчити льодові шапки на глибину до 500 метрів. При середній швидкості накопичення льоду і пилу 0,55 мм в рік це еквівалентно приблизно 1 мільйону років марсіанської історії.


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Найкращі ЗВО