12 лютого 2016, 12:25
Наука
Дослідники CERN відтворили на Великому андронному колайдері перші моменти існування Всесвіту після Великого вибуху
В рамках одного з останніх експериментів на Великому адронному колайдері (ВАК) дослідники CERN, зіштовхуючи ядра атомів свинцю, розігнані до дуже високих енергій, зуміли відтворити «первинний бульйон» Всесвіту в мініатюрному форматі.
Іншими словами, фізикам вдалося відтворити в мініатюрних масштабах умови, що існували у Всесвіті через долі мікросекунди після Великого вибуху.
Слід зазначити, що в ході експерименту атоми свинцю були розігнані до рекордної енергії, котра склала 5,02 ТеВ. Цей «первинний бульйон», що утворився в місці зіткнення частинок, відомий в науковій термінології як кварк-глюонна плазма. Всебічний високоточний аналіз цієї речовини було проведено за допомогою датчиків установки ALICE вченими з Інституту Нільса Бора університету Копенгагена. Результати дослідження були опубліковані в журналі Physical Review Letters, який визнаний провідним науковим журналом з фізики елементарних частинок і ядерної фізики.
В результаті проведення вимірювань вченим вдалося з'ясувати, що незважаючи на такий високий рівень щільності енергії поведінку і властивості матерії в цьому стані більш близькі до таких у рідини, ніж у газу. Отримані відомості дозволили встановити значення кореляції між багатьма частками плазми. Це, у свою чергу, дозволило з високою точністю виміряти властивості, наприклад, в'язкість екзотичної рідини, яку часто називають «первинним бульйоном».
Повідомляється, що методи, які дослідники використовували для проведення вимірювань в цей раз, набагато складніше попередніх прийомів. Цього разу зіткнення було не пряме, а трохи зі зміщенням. В результаті хмара кварк-глюонної плазми вийшло не сферичним, а овальним. Ця форма сприяла виникненню перепадів тиску і стимуляції нерівномірного розширення, дозволяючи з високою точністю виміряти параметри плазми і визначити сили взаємодії між її частками.