В НТУУ "КПІ ім. Ігоря Сікорського" підбили підсумки проекту "UKRAINE" фінансованого за програмою "Горизонт 2020"

21 вересня в НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського» відбулася конференція «Поширення в Україні технологій, знань та інновацій, які базуються на використанні системи EGNSS» – заключна конференція за проектом «UKRAINE».


На ній було підбито підсумки роботи, що її з січня 2015 року в рамках проекту виконував консорціум, до складу якого входили дев’ять організацій з шести європейських країн.

Проект «UKRAINE» (Ukraine Replication, Awareness and Innovation based on EGNSS) фінансувався Рамковою програмою Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Його було започатковано задля втілення у життя можливостей, що з’явилися завдяки підписанню угоди між Україною та ЄС у галузі глобальних навігаційних супутникових систем (GNSS), і долучення українського ринку додатків із використанням GNSS до систем Galileo та EGNOS.

EGNOS (Європейська геостаціонарна служба навігаційного покриття) – це європейська супутникова система диференційної корекції, що була розроблена для збільшення точності сигналу GPS-позиціонування та їх надійності на території Європи. Сьогодні EGNOS покриває більшість європейських країн. Завдяки реалізації проекту «UKRAINE» невдовзі до них приєднається і Україна.

Отже проект став майданчиком для розвитку ділових стосунків між організаціями та підприємствами, що працюють у галузі супутникової навігації або використовують такі системи у своїй діяльності, та забезпечив основу для спільних досліджень і розробок різноманітних додатків.

«Для України є надзвичайно важливою справою долучитися до розвитку європейської геостаціонарної служби навігаційного покриття EGNOS. Це важливо з точки зору підвищення безпеки нашого авіаційного, наземного, морського транспорту, для підвищення ефективності логістичних систем, бізнесу. Це є також дуже важливим з точки зору інтеграції в європейський бізнес, в європейські системи комунікації, і загалом, в Європейський Союз, – наголосив, відкриваючи конференцію, ректор НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського» академік НАН України Михайло Згуровський. – Тому ми приділяли дуже велику увагу цьому проекту, намагалися залучити до його виконання кращі наукові, виробничі та бізнесові структури».

Учасників конференції привітали заступник Міністра освіти та науки України Максим Стріха, експерт з питань розвитку європейського ринку послуг GNSS Катерина Стрелкова (вона, до речі. говорила з Праги, за допомогою скайпу), національний координатор національних контактних пунктів Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» Єгор Дубинський та експерт Європейської комісії з питань системи Galileo та EGNSS Пітер де Смет. Презентацію основних результатів проекту зробила координатор проекту «UKRAINE», керуючий директор компанії «Valdani Vicari&Associati Brussels» (Бельгія) Моніка Песше.

«Долучення України до європейської програми «Горизонт 2020» було важливим для нас не лишень тому, що ми можемо отримати певні гранти, хоч у тій скрутній ситуації, в якій ми опинилися, це є неоціненною допомогою. Ця участь є важливою ще й тому, що вона дозволяє модернізувати наш науковий ландшафт. Зробити його динамічнішим, налагодити тісні зв’язки між дослідниками і бізнесовими структурами, – звернув увагу учасників Максим Стріха. – Історії успіху України в програмі «Горизонт 2020» нині переважно пов’язані саме з дослідницькими проектами. Але дуже важливо, що сьогодні ми маємо нагоду почути про результати проекту, який виходить за ці межі. Тут є колосальний резерв для України, і тут є колосальні можливості для нас. І невипадково, що сьогодні ми зібралися саме в Національному університеті «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», оскільки, напевно, серед усіх наших вишів і наукових установ цей університет має нині найбільший і найуспішніший досвід співпраці з бізнесовими структурами і втілення масштабних інноваційних проектів».

Пленарне засідання конференції відкрилося виступом першого заступника начальника Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України Костянтина Волоха на тему «Правові аспекти впровадження та використання EGNSS в Україні».

Зауважимо, що виступи у цій частині форуму були присвячені не лише, сказати б, загально-організаційним аспектам використання глобальних навігаційних супутникових систем, але й питанням науково-технічним, про що свідчила їхня тематика: «EGNOS в авіації» (Санті Солей, Засновник і генеральний директор компанії «PildoLabs», Іспанія), «Метод моніторингу сигналів на основі технології GNSS у авіаційній сфері – результати вимірів і висновки» (Кармен Соммер, розробник програмного забезпечення, компанія «TeleConsult Austria», Австрія), «Інноваційне рішення на базі системи EGNOS для мультимодальної логістики в Україні» (Фредерік Ронсе, генеральний директор компанії «Ovinto», Бельгія).

Власне, виступи на пленарному засіданні визначили й напрями роботи двох секції, які після нього працювали паралельно, – «Авіація» (на ній головував директор науково-навчального центру «Аерокосмічний центр» Національного авіаційного університету Василь Кондратюк) і «Мультимодальна логістика» (її модератором був керівник відділу міжнародних проектів НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського» Сергій Шукаєв). Значну частину доповідей, що були виголошені під час роботи секцій, було присвячено результатам досліджень, проведених у рамках проекту в Україні. Скажімо, науковці НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського» дослідили і на основі тестування за трьома сценаріями («гарячий» і «холодний» запуск; з використанням системи EGNOS і без нього; з прийомом сигналів від різних систем GNSS і з прийомом сигналів лише від GPS) визначили оптимальний чипсет GNSS для використання в навігаційному пристрої для моніторингу мультимодальних перевезень, а також технічні характеристики малопотужних (пасивних) газоаналізаторів, які виявляють витік газу при перевезенні небезпечних вантажів.

На підсумковому засіданні конференції виступили Катерина Стрєлкова, Пітер де Смет та Моніка Песше. Одним із головних висновків, які прозвучали в їхніх виступах, було одностайне визнання проекту як надзвичайно успішного. Тож, як повідомив після завершення конференції керівник Національного контактного пункту програми ЄС «ГОРИЗОНТ 2020» в Україні за напрямом «Інформаційні та комунікаційні технології», професор Сергій Шукаєв, консорціум подаватиме новий проект для участі в конкурсі з цієї тематики, що має бути оголошений у листопаді цього року.


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Найкращі ЗВО