Освітній комітет ВРУ розглядає можливість створення Національного агентства з фінансування вищої освіти
21 квітня 2016 року в залі засідань Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти було проведене чергове засідання робочої групи з розробки нової моделі фінансування вищої освіти.
За час, що минув з останнього засідання, членами комітету проведено значну роботу - більш детально вивчено питання зміни моделі фінансування вищої школи, напрацьована нова Концепція формування доданої вартості студента та підготовлено проект Закону України “Про фінансування вищої освіти на умовах державного замовлення”.
"На засіданні робочої групи мною було представлено нову Концепцію та повідомлено, яких позитивних результатів буде досягнуто в результаті її реалізації", - повідомляє Заступник голови Комітету з питать науки і освіти ВРУ, Народний депутат України Олександр Співаковський.
Також були обговорені положення розробленого проекту Закону, головними з яких є наступні:
1. Встановлюються три форми державного фінансування підготовки фахівців у вищих навчальних закладах:
- Здійснення державою повної компенсації витрат на навчання;
- Надання державних гарантій для отримання здобувачами вищої освіти кредитів на оплату вартості навчання з погашенням за рахунок держави відсотків за такими кредитами;
- Надання державних гарантій для отримання здобувачами вищої освіти кредитів на оплату вартості навчання з погашенням за власний рахунок відсотків за такими кредитами.
2. Вказані форми забезпечення підготовки фахівців реалізовуються шляхом створення трьох фондів фінансування вищої освіти студентів.
3. Процес реалізації моделі доданої вартості студента відбуватиметься завдяки принципу використання базових критеріїв для визначення рейтингу абітурієнта, до яких відносяться:
- Результати зовнішнього незалежного оцінювання;
- Результати Державної підсумкової атестації;
- Преференція по спеціальності;
- Регіональна преференція.
4. Доступ абітурієнтів (студентів) до можливості фінансування за одним з вищезазначених фондів визначається на підставі комплексної оцінки вказаних вище критеріїв при вступі на навчання до вищого навчального закладу та періодично коригується протягом всього терміну навчання в залежності від проміжних результатів оцінювання успішності.
5. Оператором фондів виступатиме відповідний центральний орган виконавчої влади – Національне агентство з фінансування вищої освіти, що має статус центрального органу виконавчої влади.
"Запропоновані новації викликали жваву дискусію серед учасників робочої групи, якими було висловлено низку пропозицій та рекомендацій до змісту представленого законопроекту. Але всі присутні одностайно погодились з тим, що існуючу систему фінансування вищої освіти вже давно необхідно змінювати і Концепція, яка віднайшла своє відображення у проекті закону, містить низку нововведень, які нададуть змогу вийти на якісно новий рівень фінансування вищої освіти", - зазначив Співаковський.
За результатами роботи було погоджено, що учасники робочої групи додатково проаналізують зміст законопроекту та до наступного засідання, яке відбудеться 19 травня о 14.30., нададуть розробникам свої пропозиції.