У Києві відкрився Форуму міністрів освіти європейських країн «Школа XXI століття: Київські ініціативи»

22 вересня 2011 року за участю Прем’єр-міністра України Миколи Азарова та Міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника відбулося відкриття Форуму міністрів освіти європейських країн «Школа XXI століття: Київські ініціативи» (в рамках проведення заходів, пов'язаних із головуванням України в Комітеті Міністрів Ради Європи), який проходитиме 22-23 вересня 2011 року у Києві.
Прем'єр-міністр Україна Микола Азаров привітав учасників Форуму міністрів освіти країн-членів ЄС і звернувся до них зі вступним словом: «Ми вдячні керівництву Ради Європи і за проведення Форуму в Києві, і за його тематичну спрямованість. Думаю, всім зрозуміло, що живемо ми як і раніше по-сусідськи, але вже в одному великому домі. Хочете, називайте це глобалізацією, хочете інтеграцією, але, по-суті, Європа сьогодні - це наш спільний Дім».

Прем’єр-міністр окреслив основні пріоритети інтеграції європейської освіти: «Ми щиро вітаємо те, що Ви, керівники освіти країн Європи, зібралися обговорювати, як і чому вчити наших дітей в глобальному, мінливому світі третього тисячоліття. Процес інтеграції європейської освіти розпочався з університетів. Можливо, це і правильно, бо не так вже й складно. Болонський процес відбувся і розвивається. Набирає обертів інтеграція професійно-технічної освіти. Міграція робочої сили вимагає загальних стандартів у навчанні професіям. Так званий Туринський протокол теж визначив основні параметри європейської інтеграції профтехосвіти», - сказав Микола Азаров.
Також, Прем’єр-міністр зазначив, що наступний найважливіший, але і найскладніший крок – це школа: «Національні системи загальноосвітньої школи мають величезні відмінності. Навчальні програми, підручники, технології, підготовка вчителів, звичайно, різні. Ці системи складалися століттями. І нехай розвиваються. Але напевно, розвиваються, поєднуючи традиційні цінності і потреби постіндустріального суспільства. На порядку денному нові питання: як забезпечити всім дітям Європи рівні можливості в навчанні? Як виховати в них почуття поваги до інших культур, прищепити ідеологію толерантності? Як зберегти фізичне здоров'я дітей, занурених у «високу напругу» інформаційного суспільства? Як максимально використовувати фантастичні можливості інформаційно-комунікаційних технологій для навчання обдарованих дітей та дітей з особливими потребами? Треба навчити дітей інших мов, треба перевчити вчителів та багато іншого».
Микола Азаров повідомив учасникам Форуму про започатковані реформи в освіті України: «Рік тому ми почали дуже серйозні і глибокі реформи в освіті України. Уряд і Президент найрішучішим чином зобов'язали владу на місцях зайнятися дошкільною освітою, вийти на лідируючі позиції у використанні ІКТ, відродити славу фізико-математичного, інженерного освіти, і багато іншого.
Упевнений, що все у нас вийде. Вчитися, причому, як кажуть у Європі, «протягом життя» - це наш генетичний код українців. Бути не гірше сусідів - основа нашого менталітету. І мету ми теж визначили! Ми жили і будемо жити в Європі, навчаючись всього кращого і передаючи все краще, що є у нас».
Також зі вступним словом до учасників Форуму звернувся Міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник, Директор департаменту освіти та мовної політики Ради Європи Олоф Олафсдотір, Міністр освіти Люксембургу Меді Дельво-Штерес та представник інших країн Ради Європи.
Зокрема, під час вступного слова Дмитро Табачник зазначив, що Україна пишається своїми школярами та студентами, які отримали міжнародне визнання. За словами Міністра, дуже важливо для української освіти розвивати талант у дітей. Він наголосив, що сьогодні потрібно визначити основні напрями розвитку освіти, аби знати, як буде виглядати майбутнє наших дітей. Міністр додав, що «Україна є домом більш ніж п’яти тисяч студентів із понад 100 країн світу. Це втричі більше, ніж в радянський період».
Також під час брифінгу Міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник розповів: «На першій пленарній панелі, на першому засіданні виступили чотири міністри. Далі будуть брати участь інші, потім робота по секціям. Дуже цікавий матеріал репрезентувала пані Меді Дельво-Штерес – Міністр освіти Люксембургу. Вона буде брати участь в прес-конференції завтра разом з іншими керівниками міністерств різних країн».
Дмитро Табачник повідомив, що Директорат Ради Європи з питань освітньої і мовної політики у Страcбурзі підтримав документ «Мовна освітня політика в Україні». «Напередодні цього Форуму директорат Ради Європи з питань освітньої і мовної політики у Страсбурзі закінчив дуже важливий офіційний документ, який нам учора передали, під назвою «Мовна освітня політика України», – розповів Міністр.
За його словами, документ обговорювали під час кількох великих плідних дискусій та робочих нарад експертів Ради Європи з українськими фахівцями та з фахівцями з інших держав. «Мені дуже приємно, що освітня мовна політика в Україні одержала схвальну оцінку експертів Ради Європи по абсолютній більшості вимірів. Усього в чотирьох розділах є достатньо цікаві і серйозні рекомендації», – підкреслив Дмитро Табачник.
Крім того, Міністр додав, що зараз готується ІІІ Всеукраїнський з’їзд працівників освіти, на якому заплановано розглянути документ «Національна стратегія розвитку освіти на 2012-2021 роки». «Цей документ ми передамо з проханням процензувати та опрацювати нашим експертам з Ради Європи з питань освітньої і мовної політики»,- сказав Дмитро Табачник.
Відповідаючи на запитання журналістів стосовно проведення альтернативного форуму студентів, Міністр зазначив: «До альтернативних форумів я ставлюся позитивно. Бажано було б, щоб студенти вміли ще й читати і зрозуміли, що сьогоднішній форум присвячений середній школі і її спільним підходам. А вони у своєму форумі розповідають про своє бачення вищої освіти. Це, безумовно, цікаво, але так само дотично до сьогоднішнього заходу, як пташиний переліт до свята Богородиці».
У свою чергу, Директор департаменту освіти та мовної політики Ради Європи Олоф Олафсдоттір під час спільного брифінгу наголосила, що довгострокові інвестиції у якісну освіту можуть стати запобіжником у розвитку екстремальних ситуацій, таких як тероризм чи брутальні масові акції.
За словами експерта, нещодавнім молодіжним заворушенням у Британії та терористичним актам у Норвегії можна було б запобігти саме завдяки якісній освіті, інвестиції у яку мають довгостроковий результат.
На думку представника Ради Європи, саме продумані стратегії, а не популістські заяви є тим, що може забезпечити довготерміновий розвиток освіти у всіх країнах Європи.
Зазначимо, що впродовж двох днів відбуватимуться пленарні та секційні засідання робочих груп під час роботи яких, обговорюватимуться такі питання: «Освітні системи в мультикультурних суспільствах: створення культури життя в мирі і злагоді», «Компетенції жеттєздатності в демократичних суспільствах XXI ст.», «Шкільна освіта та університети: створення загальноосвітнього Європейського Простору» та ін.
23 вересня 2011 року за результатами дводенної роботи учасники Форуму міністрів освіти європейських країн «Школа XXI століття: Київські ініціативи» презентують заключне Комюніке.