Не всі олімпіади дадуть переваги при вступі до ВНЗ російським абітурієнтам
Нещодавно голова Російського ради олімпіад школярів (РСОШ), ректор МДУ (рос. - Московский госсуда) Віктор Садовничий представив оновлений перелік змагань, переможці та призери яких зможуть претендувати на пільговий вступ до вузів в 2012 році.
З 336 заявок, розглянутих експертами, залишилося 78 олімпіад. Поки що. Несподівано з'ясувалося, що до переліку не потрапив давно і міцно зарекомендував себе математичний турнір "Ломоносов", який проводять, зокрема, МІФІ і Московський центр безперервної математичної освіти.
- Коли не побачив цей турнір в списку, дуже здивувався, - сказав Віктор Садовничий. - Два минулі роки він стабільно був у переліку. Напевно, якась накладка з документами. Уточнимо ситуацію і, думаю, додамо це змагання до інших олімпіад.
Так що, швидше за все, у переліку буде 79 олімпіад. Це дещо більше, ніж торік, тоді "візу" експертів отримало 77 змагань. А взагалі тенденція переліку - скорочення. У 2008 році, коли розпочала роботу Рада олімпіад, їх було 120. Ідея проста: важливо не кількість, а якість. Найбільше в списку олімпіад з фізики - 33, з математики - 28, з суспільствознавства - 23.
В ідеалі офіційний перелік буде опубліковано до 1 листопада 2011 року. А поки члени РСОШ обговорили, як удосконалювати олімпіади. Одним з найгостріших питань - державна підтримка. Сьогодні практично всі заходи - експертизи, організація етапів - йдуть на ентузіазмі організаторів.
- Влітку я висловив ідею про держпідтримку на зустрічі з прем'єр-міністром, - розповів Садовничий. - Володимир Путін доручив підготувати пропозиції про можливі її формах. Ми доручення виконали.
Рада олімпіад пропонує ввести систему грантів - федеральних, регіональних, галузевих - для оргкомітетів олімпіад на компенсацію учасникам проїзду до місця проведення заключного туру, на проживання там, на заохочення експертів і авторів кращих завдань.
Щоб заслужити грант, олімпіада повинна відповідати декільком критеріям, зокрема, бути в переліку два роки поспіль, мати найбільший середній бал за результатами експертиз. Кілька пропозицій вніс ректор ВШЕ Ярослав Кузьмінов. На його думку, потрібно розширювати коло предметів та дисциплін, за якими проводяться олімпіади. Також він запропонував дати право бути переможцем олімпіади в 11-му класі тільки тим хлопцям, у кого вже є своєрідне олімпіадний портфоліо - 2-3 роки участі в змаганнях. З цим Віктор Садовничий не погодився: "Перемога в олімпіаді може бути осяянням, спалахом, ми ж не забороняємо отримувати спортсменам титул чемпіона світу, тільки якщо він до цього двічі був чемпіоном Європи!"
Решта пропозицій Кузьмінова були сприйняті більш позитивно. Зокрема, всі погодилися, що при визначенні рівня олімпіади треба враховувати не тільки кількість учасників, але і число студентів, які прийняті до вузів за підсумками змагання і добре вчаться. Ну і, звичайно, всі підтримали ідею дати вузам право встановлювати мінімальний середній бал за зданими предметів на ЗНО для переможців і призерів всіх олімпіад, крім Всеросійської. Дуже своєчасна пропозиція - все частіше бувають випадки, як у вуз взяли переможця олімпіади, припустимо, з математики, а на ЄДІ у нього не було і 40 балів з профільного предмету.