У 2012 році починається будівництво найбільшого у світі телескопа

У південноєвропейської обсерваторії, розташованої на території Чилі кажуть, що в 2012 році почнеться будівництво найбільшого в світі наземного телескопа - The European Extremely Large Telescope.
План будівництва цієї грандіозної наукової установки вже затверджений, а фінансування отримано. Керуючий рада південноєвропейської обсерваторії ESO (European Southern Observatory) схвалив бюджет на 2012 рік, де передбачено підготовчі роботи по створенню European Extremely Large Telescope або E-ELT.
Розташується гігантський оптичний телескоп розташується в сухий високогірній чилійській пустелі Атакама. Будівництво телескопа - це проект спільних зусиль 15 країн з Європи. Розташується E-ELT у високогірному районі Чилі через екстремально сухого клімату, ідеально безхмарного неба і кристально чистого неба, що дозволяє по ночах дивитися в небо з тим же якістю, яке мають орбітальні телескопи. Згідно з даними метеорологів, в Атакаме небо зовсім безхмарно близько 320 днів на рік, а за рік тут випадає всього близько міліметра опадів, які, як правило, розчиняються в атмосфері і не досягають поверхні землі взагалі.
"Телескоп E-ELT стає реальністю, однак вартість і масштаби цього проекту така, що ніхто з учасників процесу створення апарата не виключає додаткового часу і витрат", - говорить генеральний директор ESO Тім Де Зеєув.
Зараз новий 42-метровий оптичний телескоп знаходиться поки тільки на папері, проте етап планування вже майже завершено, кажуть вчені. Згідно проектної документації, вага телескопа становитиме 5 000 тонн, він буде мати 984 індивідуальними дзеркалами, зробленими на основі берилію. Астрономи запевняють, що потужність телескопа буде такий, що він єдиний з наземних телескопів зможе спостерігати екзопланети, а також бачити буквально "край" Всесвіту.
Зараз дослідники сподіваються, що заробити European Extremely Large Telescope зможе до 2018 року. Якщо бюджет проекту не буде скорочено, то телескоп у запланованому вигляді буде в 4 рази більше, ніж його найближчий наземний астрономічний колега і в 100 разів могутніше, ніж орбітальний телескоп Хаббл.
Окремо в Європейській південній обсерваторії говорять про оптику телескопа. Очікується, що апарат буде мати дуже потужною оптичної та лазерною системою наведення на зірки, яка дозволить телескопу буквально орієнтуватися по випромінюванню далеких зірок. Комп'ютерні системи European Extremely Large Telescope координуватимуть роботу 6 лазерних систем наведення і 984 берилієвих дзеркал.
"За результатами наданих European Extremely Large Telescope буде навіть перевершувати багато космічних апарати. Комбінація неймовірною технологічної мощі і гігантських розмірів телескопа European Extremely Large Telescope зможе не тільки визначати знаходження планет за межами Сонячної системи, але й досліджувати їх структуру. Результати цих досліджень можуть бути незрівнянними ", - кажуть в Європейській космічному агентстві.
Вивчати за допомогою European Extremely Large Telescope астрономи мають намір і історію виникнення галактик. Наукові інструменти телескопа дозволять досліджувати хімічну композицію, вік і масу далеких галактик. Дослідники відзначають, що заняття "космічної археологією" вкрай важливі для загального розуміння процесів функціонування Всесвіту.
Втім, на сьогодні European Extremely Large Telescope - це проект, який за приблизними оцінками обійдеться європейським платникам податків майже в 1 млрд євро, причому на етапі будівництва ця сума, швидше за все, збільшиться.