Вчені з Гарвардського університету: вуглекислий газ "засмаже" планету
Вчені з Гарвардського університету знайшли доказ того, що вуглекислий газ став основною причиною закінчення останнього льодовикового періоду. Це позбавляє головного аргументу скептиків, які не вірять в те, що викиди CO2 є причиною сучасного глобального потепління.
Близько 10-20 тис. років тому Земля почала виходити з «заморозки», що тривала чверть мільйона років. Льодовий покрив планети почав танути, а глобальна температура зростатиме, що допомогло людству поширитися і завоювати планету. Причина закінчення цього льодовикового періоду вже давно є предметом наукових дискусій. Нарешті гарвардські вчені змогли відповісти на це питання.
Головним свідченням стародавніх кліматичних змін є бульбашки повітря, вморожених в антарктичний лід. Це своєрідна «капсула часу», яка дозволяє вивчити склад стародавньої атмосфери. Попередні дослідження показали, що концентрація головного парникового газу, СО2, почала зростати після того, як почався підйом температури, а не раніше. Це дало скептикам можливість говорити, що викиди вуглекислого газу не є основною причиною глобального потепління. Замість цього, головною причиною вони вважають природні зміни орбіти Землі, тобто коли наша планета наближається до Сонця, настає чергове потепління.
Однак нове дослідження показує, що зміна орбіти просто «спускає курок», а реальна відповідальність за глобальне потепління лежить на CO2. На підставі дослідження 80 проб льоду і осадових порід, зібраних в Гренландії, дні озер і морів, вчені роблять висновок, що викиди CO2 насправді передують глобальному потеплінню, проте весь процес масштабніше, ніж вважалося раніше.
Зміна орбіти Землі призводить до нагрівання і танення льодового покриву, що викидає в Північну Атлантику гігатонн холодної прісної води. Цей потік пригнічує вплив на «конвеєр» атлантичних течій, що в свою чергу призводить до розігріву Антарктики та Південного океану. В результаті нагріта вода випускає в атмосферу гігантські запаси вуглекислого газу, які створюють парниковий ефект і різко нагрівають Землю.
Зазвичай це відбувається під час коливань орбіти Землі і трапляється дуже рідко. Так, останній раз підйом глобальної температури на 5 градусів Цельсія спостерігався 30 млн років тому. При цьому CO2 «витягував» світ з льодовикового періоду більше 10 тис. років, а людство добилося аналогічних «успіхів» всього за 200 років. Поки важко сказати, що станеться з кліматом Землі в найближчі сотні років, але планета вже починає реагувати на людську діяльність.