Лілія Гриневич: Україна повинна бути активним гравцем на нанотехнологічному полі
22 листопада 2013 року у Великому конференц-залі Національної академії наук України відбулася Міжнародна технологічна зустріч «Нанотехнології та наноматеріали для бізнесу і виробничої сфери».
«Для того, щоб утвердитися у міжнародному науковому товаристві, Україна повинна бути активним гравцем на нанотехнологічному полі»,- так заявила Лілія Гриневич, голова Комітету з питань науки і освіти, під час виступу на Міжнародній технологічній зустрічі «Нанотехнології та наноматеріали для бізнесу та виробничої сфери».
У зустрічі взяли участь представники міністерств та органів влади, НАН України, науковці та розробники технологій, приватні інвестори та представники виробничої сфери. Цей захід організований у співпраці з Європейською мережею підприємств (EEN: Enterprise Europe Network) та іншими регіональними і міжнародними професійними організаціями. Технологічна зустріч має на меті сприяти налагодженню контактів між представниками науки та бізнесу, що є вкрай гострою проблемою в Україні.
На початку ХХІ століття однією з перспективних форм інтелектуального капіталу та стратегічним напрямом економічного розвитку провідних країн стали нанотехнології. З ними світова спільнота пов’язує черговий технологічний прорив, який буде мати більший ефект, ніж відкриття атомної енергії, освоєння космосу і створення мережі Інтернет у ХХ ст. Голова Комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич звернула увагу присутніх на те, що «без нанотехнологій жодна держава не зможе претендувати на конкурентний технологічний розвиток у світі».
Лілія Гриневич зауважила, що «дослідження з нанотехнологій є затребуваними у світі, і обсяг інвестицій у них різко зростає. У той же час в Україні створення індустрії наноматеріалів та нанотехнологій лише задекларовано стратегічним пріоритетним напрямом інноваційної діяльності» (Закон України «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні»), позаяк фінансування Державної цільової науково-технічної програми «Нанотехнології та наноматеріали» за 4 роки зменшилось у кілька разів.
Народний депутат окреслила проблеми виконання програми: 1)різке зменшення фінансування; 2) малий запит на нанотехнології з боку представників виробничої та промислової сфери; 3) недостатньо широке донесення до бізнесових кіл і урядових структур оперативної інформації про розроблені нанотехнології.
Першими кроками до вирішення проблем, на думку Лілії Гриневич, є максимальне врахування пропозицій НАН у державному бюджеті на 2014 рік, розроблення законопроекту «Про державне стимулювання розвитку вітчизняної наноіндустрії» та нового варіанту Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».