Інституційний репозитарій УДПУ імені Павла Тичини – відкритий електронний архів для Інтернет-користувачів

У суспільстві точиться багато розмов про користь та шкоду інтернету, про різні його можливості. Особливо позитивні відгуки викликає в соціумі  використання ресурсу електронних бібліотек.


Без сумніву, що в умовах глобалізації та інформатизації світового освітнього середовища веб-простір став ключовим осередком активності й наукових і навчальних установ.

Ректорат та викладачі Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини в останні роки обрали стратегію активної присутності навчального закладу в Інтернеті, широкого представлення веб-ресурсів ВНЗ  та з роками все ширше завойовують довіру Інтернет-користувачів до них.

Реалізуючи політику відкритого доступу, в 2013 році в  Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини створено Інституційний репозитарій (http://dspace.udpu.org.ua/). Таким чином надано  «зелений шлях» користувачам до  навчальної і наукової літератури, адже даний електронний архів накопичує, систематизує, зберігає документи наукового, освітнього та методичного призначення, створені працівниками будь-якого структурного підрозділу УДПУ, аспірантами чи студентами університету, шляхом їх архівування та самоархівування, а також надає до них постійний безкоштовний повнотекстовий доступ через Інтернет. З початку запуску системи (вересень 2013 року) в Інституційний репозитарій УДПУ було занесено близько 2000 робіт. Репозитарій є частиною загальної електронної колекції Наукової бібліотеки університету.

Ми підтримуємо  й таке призначення репозитарію, як надання відкритого доступу до інтелектуальної продукції університетської спільноти засобами Інтернет-технологій для поширення цих матеріалів у середовищі світового науково-освітнього товариства.

За видами електронних ресурсів репозитарій не має обмеження. Це  будь-які електронні текстові, числові, картографічні дані, зображення (відео, презентації), електронні звукові дані, інтерактивні мультимедіа, представлені у форматах. Питання обов’язковості розміщення авторами тих чи інших творів вирішує Координаційна рада з питань роботи Інституційного репозитарію УДПУ імені Павла Тичини. Проте в обов’язковому порядку розміщуються у репозитарії твори, рекомендовані до видання Вченою радою університету, радами інститутів, факультетів та видані при повному або частковому фінансуванні УДПУ. При цьому автори заздалегідь повідомляють видавців про політику відкритого доступу, яку підтримує університет, у тому числі і про розміщення творів у репозитарії, враховувати вищезазначене при укладанні договорів із видавництвами. Роботи студентів, аспірантів розміщуються за наявності рекомендації наукового керівника, який реєструється у репозитарії і підтверджує свою рекомендацію.

Репозитарій орієнтований на науковців, викладачів, аспірантів та студентів та виконує наступні функції: наукову, спрямовану на вдосконалення науково-дослідницького процесу; навчальну, яка передбачає покращення ефективності навчального процесу; довідково-інформаційну, спрямовану на задоволення інформаційних запитів з різних галузей знань; функцію збереження, яка полягає у поповненні бібліотечного фонду оригінальними електронними документами, електронними копіями друкованих видань та їх довготривалому зберіганні.

Може виникнути питання з приводу збереження авторського права. Функціонування репозитарію здійснюється відповідно до чинного міжнародного, загальнодержавного законодавства та внутрішньоуніверситетської нормативної бази. Дійсно, відкритий доступ не відміняє авторського права. Особисті немайнові права автора не відчужувані і зберігаються за ним незалежно від способу публікації. Виняткове право на твір автор реалізує, підтверджуючи це в Авторському договорі. Репозитарій сприяє популяризації поміж цільовою аудиторією наукових досягнень УДПУ, зростанню популярності університету через представлення його наукової продукції у глобальній мережі, збільшення цитованості наукових публікацій працівників університету шляхом забезпечення вільного доступу до них за допомогою Інтернету, а також створення надійної і доступної системи обліку публікацій наукових робіт Інститутів, факультетів і окремих працівників.

Сьогодні Інституційний репозитарій УДПУ як електронний архів повністю виправдовує мету та основні завдання, які були поставленні на етапі його створення.


Останні новини


Найкращі ЗВО