Невидима революція: новий інтернет-стандарт IPv6

В iнтернеті відбувається технологічна революція, однак майже ніхто цього не помічає. Після запуску нового стандарту IP-адрес - IPv6 - тиждень тому для більшості інтернет-користувачів нічого не змінилося.

До останнього моменту розробники не були впевнені в успішності цього проекту. Принаймні не в таких масштабах, які ми маємо можливість спостерігати сьогодні. Коли закладали фундамент для iнтернету, було вирішено, що комп'ютери в мережі мають звертатися один до одного, використовуючи чотири пари чисел. Так народився так званий IPv4-стандард. Таким чином, максимально 4,3 мільярди комп'ютерів можуть одночасно «товктися» в iнтернеті. На перший погляд, це багато, але насправді це не так, запас ІР-адрес на сьогодні вже практично вичерпано.

IPv6 вже 14 років

Проблема з недостатньою кількістю IP-адрес відома вже давно, каже Йоганнес Ендрес, редактор комп'ютерного журналу c't: «Це стало відомо ще на початку 90-х років, після чого була розроблена нова технологія, яка використовує довші номери». Вона отримала назву IPv6 і збільшує кількість можливих IP-адрес до 340 секстильйонів. Тобто це кількість, що робить можливим дати власну унікальну IP-адресу кожній піщинці у світі.

IPv6 розробили ще в 1998 році, але до сьогодні ця технологія не використовувалася. «Вся індустрія просто пішла шляхом найменшого спротиву, знаючи, що в разі виникнення якихось проблем існує їхнє рішення», - пояснює Ендрес.

Перехід буде безболісним

Тепер ці проблеми вже актуальні: практично всі IPv4-адреси в рамках старої системи розподілені, і вже майже не залишилося жодних можливостей для їхнього розширення. Тож, настав час нових технологій. Але багато компаній остерігаються змін. «Технічну складність цього процесу не можна недооцінювати. IPv6 має вводитися паралельно до IPv4. І оскільки вони не можуть безпосередньо одна з одною обмінюватися інформацією, то це практично паралельний Інтернет до того, що вже існує», - розповідає Йоганнес Ендрес.

Такі великі німецькі провайдери як Telekom чи Kabel Deutschland досі проводили лише тестування IPv6. Споживачі, як і раніше, обслуговуються завдяки старій системі. Якщо перехід таки відбудеться, то в ідеалі клієнти навіть нічого не повинні помітити. «Оскільки IPv6 вже давно інтегровані в операційні системи комп'ютерів, то перехід на актуальну версію IP- протоколу не становитиме жодних проблем», - запевняє експерт.

Але існує загроза того, що старіші прилади, які відповідають за доступ до глобальної мережі iнтернет, як, наприклад, маршрутизатори (англ. router), більше не функціонуватимуть, і їх потрібно буде замінювати. Та загалом фахівці сподіваються, що технічний перехід відбуватиметься без ускладнень.

На шляху до „iнтернету речей“

Азія може стати піонером у запровадженні інноваційних технологій. Дефіцит IP-адрес дуже гальмує розвиток Інтернету, а потреба в цих країнах значно сильніша, ніж у Німеччині та інших західних державах. З часом новій технології віддадуть перевагу в усьому світі, бо інших альтернатив з технічної точки зору не існує. Крім того завдяки IPv6 з'явиться багато нових можливостей.

Протягом останніх років в ідеї так званого «інтернету речей», тобто застосування переваг iнтернету в усіх сферах життя, з'являється дедалі більше прихильників. Холодильники, обігрівачі, автомобілі – практично будь-який електричний пристрій можна буде підключити до iнтернету. Тоді управління цими приладами на відстані, наприклад, використовуючи смартфон, стане реальністю. Ми зможемо, перебуваючи в супермаркеті, за допомогою мобільного телефону зв'язатися з холодильником і дізнатися, що нам потрібно докупити. Усі ці інновації могли б стати можливими лише з IPv6.

Прихована небезпека

Проте співробітники відомства захисту інформації не в захваті від IPv6. Нова технологія дозволяє надавати фіксовані адреси кожному користувачеві. Петер Шаар, уповноважений з питань захисту даних ФРН, пояснює: «Нові адреси мають потенціал стати «номерними знаками» для кожного користувача, незалежно від того, скільки різних пристроїв використовується однією особою. Це найбільш вигідно тим, чий бізнес лише виграє від тотальної реєстрації поведінки користувачів і формування відповідних профілів поведінки».

Іншими словами, через введення IPv6 приватна сфера користувачів може опинитися під загрозою. Можливість такого розвитку подій ніхто не ставить під сумнів. Але редактор журналу c't Йоганнес Ендрес не вірить, що це станеться: «Ми бачимо, що нові IPv6-адреси будуть динамічними, як і IPv4. Звичайно ці адреси можна зробити й постійними, але провайдери в цьому не зацікавлені».

Нові технології - нові можливості

Крім того, нова технологія відкриває нові можливості в сфері захисту даних: частина інтернет-адреси може бути зашифрована так, що забезпечить навіть більшу анонімність, ніж стара система. Щоправда, шифрування потрібно спочатку активувати.

Уповноважений з питань захисту приватних даних Петер Шаар прагне зробити практику шифрування стандартом: «Вирішальним є те, що стандартні налаштування інтернет-протоколу мають базуватися на захисті приватних даних і не дозволяти відстежувати поведінку користувачів. Втілення в життя рекомендацій співробітників відомства захисту приватних даних змогло б значно зменшити ризик для користувачів», - переконаний Шаар.

За матеріалами "Німецької хвилі"


Найкращі ЗВО