Ольга Кравченко: Захищаючи інтереси держави, ми піклуємось і про студента, і про навчальний заклад
Під час спілкування з директором юридичного департаменту Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України відчуваєш, що це людина-перфекціоніст.
«Освіта України» № 42 від 15.10.2012
Усе має бути в порядку – аж до останньої коми в нормативному документі. Колектив департаменту, а це 21 працівник, який очолює Ольга Олександрівна, щодня вирішує величезну кількість питань, пов’язаних із дотриманням законодавства у міністерстві і не тільки. Про цю титанічну роботу мало відомо широкому загалу. Тож ми вирішили заповнити цю прогалину.
– Ольго Олександрівно, розкажіть про напрямки роботи вашого департаменту.
– Насправді, якщо бути відвертим, все, що робить міністерство, виконуючи свої основні функції – формування та реалізація державної політики у сфері освіти, науки, інтелектуальної власності, інновацій та інформатизації, молоді, фізичної культури та спорту, і є щоденною роботою департаменту. Оскільки, одним із основних завдань міністерства є розроблення проектів нормативно-правових актів. Але крім цього, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2008 р. щодо затвердження Загального положення про юридичну службу міністерства на департамент покладені завдання, пов’язані із організацією правової роботи, перевіркою на відповідність законодавству проектів нормативно-правових актів, також департамент бере участь у забезпеченні захисту майнових прав і законних інтересів держави, забезпечує представлення інтересів міністерства, навчального закладу, громадянина у суді, займається питаннями запобігання та протидії корупції та багатьма іншими щоденними питаннями.
Так, відповідно до основних напрямів роботи, у департаменті функціонують 4 відділу, відділ із забезпечення взаємодії з Верховною Радою України, відділ, який займається «паперовою роботою» тобто розробленням та перевіркою проектів актів законодавства, відділ захисту інтересів держави у судах, а також відділ кодифікації та редагування, щоденна рутинна робота якого є невід’ємною складовою в цілому роботи департаменту.
Крім того, усі працівники департаменту постійно здійснюють перевірку стану правової роботи у навчальних закладах, установах та підприємствах, що знаходяться у сфері управління міністерства.
Отже, враховуючи звернення громадян, відповіді на питання в порядку доступу до публічної інформації працівники департаменту фактично опрацьовують приблизно більше 80 відсотків усього документообігу міністерства та безпосередньо візують у юридичному департаменті. Це – щоденна складна робота. Можливо, вона не є не дуже цікавою, однак дуже важливою. Адже навіть простий лист повинен відповідати всім нормам та вимогам законодавства.
СПРАВИ, ПОВ’ЯЗАНІ ЗІ СКАРГАМИ – НАЙБОЛЮЧІШІ
– У структурі Вашого департаменту є відділ представництва судах. Розкажіть, в яких судових процесах бере участь міністерство? Які справи найбільш резонансні?
– Всі справи для нас є однакові як судова справа. Є простіші є складніші. Цей напрям роботи очолює прекрасних фахівець, мій заступник, Глоба Марія Леонідівна. І це не просто моя думка, як керівника. Ні, вона є фахівцем , який вже понад 6 років займається цими питаннями. Уявіть собі на сьогоднішній день міністерство безпосередньо є стороною понад у 140 справах. Під її керівництвом тільки за два роки зменшилось судових справ десь на 28 відсотків, а це складна і кропітка справа, адже тільки написати позов чи заперечення на нього це не менше 6 – 10 аркушів тексту. А є справи які тягнуться вже понад 3 роки. Я думаю, що багато ваших читачів безпосередньо неодноразово спілкувалися з нею і отримували допомогу від працівників цього відділу.
Щодо резонансних справ, то їх дійсно чимало. Для мене кожна з них резонансна, бо завжди хочеться отримати результат. Відповідно до нормативних документів, та й власного переконання, міністерство не може бути учасником тільки під час розгляду справи у першій інстанції незалежно від рішення суду у цій інстанції. Нормативні документи зобов’язують нас пройти усі три інстанції, незалежно від рішення попередніх.
Справи, пов’язані зі скаргами громадян, найболючіші, тому що вони, як правило, підпадають під категорію справ, які зачіпають чи порушують права громадян. Щодо позовів до міністерства, можу навести приклад. Іноземний студент закінчив наш університет і захотів отримати диплом державного зразка, який отримують громадяни України. А для студентів-іноземців постанова КМУ не передбачає диплом виготовлених на підставі фотокомп’ютерних технологій, а виключно передбачає паперовий формат. З одного боку є думка студента, а з іншого – чинна нормативно-правова база, яка не дозволяє видати нам диплом іншого формату, ніж того, що встановлено постановою, оскільки це є документом державного зразка, хоча суд і прийняв рішення, яким зобов’язав це зробити. Але можливо це зробити після зміни нормативних актів. Ось і резонанс, і колізія.
– Міністерство здійснює функції з управління державним майном. Мабуть, з ним також пов’язано чимало справ?
– Звичайно. Дуже багато питань, пов’язаних, наприклад, з гуртожитками. Наше законодавство побудоване таким чином, що не можна просто взяти і забрати гуртожиток, змінити його призначення, переобладнати або зруйнувати. Останнім часом, дякуючи прокуратурі, у нас відновлено сім справ, які вже знаходяться в судах. Їхня мета – повернення гуртожитків ВНЗ і профтехучилищам.
Чимало справ, пов’язаних із незаконним відчуженням земельних ділянок, право постійного користування якими належить навчальним закладам.
Це коло питань пов’язано з іншою проблемою – коли вищий навчальний заклад (так само і дитсадок, і школа) не можуть заплатити та своєчасно оформити державний акт на земельну ділянку, дуже багато випадків, коли вони не можуть завершити цю процедуру. Саме відсутність оформленої у встановленому порядку права постійного користування земельною ділянкою і дають деяким швидким на руку особам чинити незаконні дії.
Міністерство, завдяки твердій позиції Дмитра Володимировича постійно контролює ці питання і робить все можливе, щось якось завершити вирішення цього питання по всій Україні.
Так, нещодавно розроблено відповідний проект нормативно-правового акта, який спрямований на те, щоб допомогти навчальним закладам швидко завершити оформлення усіх документів.
– Протягом двох років триває «хрестовий похід» за повернення дитсадків. Яка роль юридичного департаменту в цьому процесі?
– Важко сказати, що ми безпосередньо беремо участь у поверненні ДНЗ, оскільки в нас дитсадки перебувають у комунальній власності. Зрозуміло, що ми можемо тільки надавати юридичний супровід і допомогу. Не завжди у сільській раді є юрист відповідної кваліфікації, який може правильно скласти позов або представити інтереси громади в суді. Хоча в нас були справи, де міністерство виступало третьою особою. Згадаємо хоча б справу з дитсадком на вулиці Пушкінській у центрі Києва. І ми ходили в суди і, звичайно, наполягли на поверненні цього закладу. Дуже багато випадків, коли до нас звертаються громади із фактами незаконної оренди приміщень дитсадків. Саме наш департамент консультує, підказує, що потрібно зробити для того, щоб розірвати договір або вжити інших заходів відповідно до законодавства.
ЩО ТАКЕ СПРАВЖНІЙ ЮРИСТ?
– Один ваш колега розповідав, що юристів наші університети випускають багато юристів, а взяти на роботу немає кого. Які якості, на вашу думку, мають бути в справжнього юриста?
– Дуже цікаве і своєчасне питання. департамент формувався фактично з нуля – дякуючи Дмитру Володимировичу, його розумінню важливості правової роботи, за два с половиною років юридичний відділ перетворився спочатку у юридичне управління, а потім з моменту утворення нового Міністерства – у юридичний департамент. Отже, співбесід з потенційними колегами у мене пройшло багато. Перед тим, як людина подає свої документи на конкурс, який оголошується в Міністерстві, якщо є така можливість, я спілкуюсь з нею. Трапляється й таке, що я просто не раджу людині подавати документи. Я бачу, що в неї зовсім інші інтереси. І я відверто кажу: «В цьому Міністерстві ці інтереси реалізувати неможливо». Або я бачу, що людина зовсім не орієнтується в законодавстві. Завдяки тому, що в нас дуже багато роботи, ми не маємо часу, навчати з нуля. Якщо людина п’ять років навчалася і не може мені сказати, які повноваження у Президента, які повноваження Кабінету Міністрів і чим вони відрізняються, то звичайно, я раджу людині починати відкривати і читати Конституцію України. МОНмолодьспорту, і зокрема наш департамент, займається не лише освітніми питаннями. Потрібно приймати людей на роботу, звільняти їх, укладати контракти. Потрібно розуміти, що робиться з державним майном. Взагалі треба орієнтуватися в усьому законодавстві. Так і виходить , що два три питання і фактично і мені і людині стає зрозуміло, чи варто їй спробувати свої сили далі під час конкурсного відбору.
ТРОХИ ПРО ОСОБИСТЕ -ПРО… РОБОТУ
– У мене до вас два особистих питання. Перше – коли саме ви вирішили стати юристом, коли у вас виникнула така мрія. І друге – розкажіть, де ви навчалися і як потрапили на роботу до міністерства?
– Я приїхала в Україну коли мені було вже майже 14 років, і батьки, розуміючи необхідність знання української мови для подальшого навчання, наполягли на тому, щоб я вступила до педагогічного училища і там вивчила українську. Так як на той момент ще не було права отримувати атестат після другого курсу педагогічного училища, я одночасно заочно (на той момент це ще не зовсім було дозволено) вступила до юридичного коледжу.
Тоді я чітко розуміла, що через особливості характеру мені важко буде бути вчителем. Після навчання (я одночасно закінчила і педучилище, і коледж), віддала мамі червоний диплом педагогічного училища (вона викладач), татові, який мріяв, щоб я була юристом, я віддала червоний диплом юридичного коледжу і після цього вступила вже на третій курс економічного факультету інституту.
Але після року навчання і роботи я зрозуміла, що мені чогось не вистачає. І вступила на перший курс юрфаку Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Тоді чітко і розуміла, порівнявши вже на підставі здобутого практичного досвіду і базової юридична освіта, що, я хочу бути юристом, тому що це те, що мені подобається і чим я буду займатися, напевно, все життя. І бакалаврат, і магістратуру закінчила на «відмінно» і з того часу працювала виключно юристом. Була юрисконсультом на різних підприємствах, знала, що таке суди – трьохрічні, п’ятирічні.
Але у 2003 році я стала державним службовцем і була прийнята на роботу в Секретаріат Кабінету Міністрів, де я працювала більш ніж шість років в юридичному департаменті, займала різні посади і вважаю, що саме ця робота зробила мене різностороннім юристом і дала безцінний досвід. Це дуже велика практика, яка не лише розширює світ юриста – вона вчить його писати і читати документи, логічно мислити, і не лише казати – так не можна, не відповідає законодавству, а й знаходити законні варіанти вирішення проблеми. Тільки там я зрозуміла, що приказка «Стратити не можна помилувати» і кома між словами – це не жарт.
Після Кабміну я прийшла працювати в міністерство дякуючи Дмитру Володимировичу, який запросив мене на цю роботу. Я погодилася, бо з ним дуже комфортно працювати як з керівником. Він чує, надає можливість відстояти свою точку зору, реалізуватися.
За два роки дякуючи його розумінню і підтримці зроблено дуже багато. Я навіть не буду брати питання освіти, зупинюся лише на юридичних моментах. Наприклад, проблема корупції. Коли затверджуються нові умови вступу або приймаються ще якісь документи, ніхто не може здогадатися, що це і є боротьба з корупцією. А боротьба за повернення дитячих садків! Це так само боротьба проти корупції.
Взагалі бути юристом це дуже цікава і складна робота. Писати проекти, правильно читати Закони, і їх реалізувати – це різні речі, і іноді непрості, особливо для тих, хто дійсно хоче, щоб все було відповідно до законодавства.
ВІТАЄМО!
Минулого тижня Президент України Віктор Янукович з нагоди професійного свята – Дня юриста – за вагомий особистий внесок у реалізацію державної правової політики, зміцнення законності та правопорядку, розвиток юридичної науки, багаторічну плідну працю та високий професіоналізм присвоїв Ользі Кравченко звання «Заслужений юрист України». Колектив газети «Освіта України» і видавництва «Педагогічна преса» вітає Ольгу Кравченко з цією значною подією і бажає подальшої плідної праці в освітній галузі України!
Дмитро ШУЛІКІН, «Освіта України» № 42