Головна задача навчального закладу – підготувати компетентного фахівця відповідно до сучасних вимог роботодавців
Морехідний коледж технічного флоту готує фахівців за спеціальностями : «Судноводіння на морських шляхах», «Експлуатація суднових енергетичних установок», «Будівництво гідротехнічних споруд» та «експлуатація електрообладнання та автоматики суден».
Приймають до коледжу на базі дев’яти класів загальноосвітньої школи, термін навчання чотири роки для здобуття диплому молодшого спеціаліста та додаткові два роки для отримання диплома про базову вищу освіту (диплом бакалавра). Після третього року навчання курсанти морських спеціальностей проходять обов’язкову навчально – виробничу практику на суднах, де набирають необхідний плавценз (12 місяців), для того щоб отримати разом з навчальним дипломом так званий «робочий диплом» (диплом вахтеного механіка, штурмана, електромеханіка відповідного розряду), який дозволяє працювати на діючих морських та річкових суднах.
Слід зазначити, що у підготовці спеціалістів коледж базується не тільки на вимогах Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України а й на вимогах Міжнародної морської організації (IMO), так як у випускниках коледжу зацікавлені не тільки вітчизняні суднохідні компанії а і закордонні. Річ у тім, що українські моряки у світовому рейтингу працевлаштування морських офіцерів посідають третє, а за деякими даними друге місце. Загальна кількість іноземної валюти, яку щорічно ввозять українські моряки до держави, складає близько 1,5 мільярда доларів, що є досить суттєвою фінансовою підтримкою для внутрішнього ринку України.
Головною метою навчання у коледжі є формування системи професійних знань та умінь з загальноосвітніх та спеціальних дисциплін. Знання, здобуті під час навчання успішно застосовуються випускниками в роботі на суднах морського та річкового флоту на посадах, передбачених кваліфікаційною характеристикою спеціальностей та у відповідності з вимогами міжнародної конвенції ПДНВ 78/95 (Міжнародної конвенції про підготовку та дипломування моряків і несення вахти : International Convention for the Standards of Training, Certification and Watchkeeping, STCW — ПДМНВ).
Розвиток науки і техніки, постійне удосконалення морського та річкового флоту і підвищення його технічного рівня вимагають високоякісної та різнобічної підготовки спеціалістів – моряків.
У рамках Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року (приєднання до конвенції Закон № 464/96 – ВР від 01.11.96, що набув чинності для України : 07.04.1997) в статті 11 «Сприяння технічному співробітництву» є пункти: «Про надання технічної допомоги щодо:
а) навчання адміністративного та технічного персоналу;
б) утворення навчальних закладів для підготовки моряків;
в) оснащення обладнанням і посібниками навчальних закладів;
г) розробки відповідних програм підготовки, у тому числі проходження практики на морських суднах;
д) проведення інших заходів по підвищенню кваліфікації моряків.»
Ці пункти базуються в основному на національній, субрегіональній чи регіональній основі для подальшого сприяння здійсненню цілей і завдань Конвенції, враховуючи при цьому конкретні потреби держави, що розвиваються у даному напрямку.
Базис структури навчального процесу це якість освіти та сучасні технології контролю навчального процесу. Слово «якість» досить широко застосовують як у побуті, діловому спілкуванні так і в теоретичних наукових дослідженнях.
Для якісного та об’єктивного підходу щодо оцінювання знань курсантів та організації навчального процесу у коледжі розроблено пакет «Стандартів підприємства», які регламентують ці підходи. Похідні дані для оцінювання ми отримуємо завдяки автоматизованій системі управління навчальним процесом. Ця система дозволяє провести порівняльну оцінку, зробити висновки та скласти план подальшого вдосконалення навчального процесу.
За допомогою РС–бази даних коледжу, керівництво здійснює комплексний підхід щодо контролю успішності курсантів як посеместрово так і поточно, а також проводить аналіз відвідування занять курсантами коледжу. Система дозволяє контролювати ці напрямки відразу, так би мовити, з чотирьох боків: навчальний відділ, завідувачі спеціальностей, курсантське самоврядування, батьки курсантів (інформація надана на офіційному сайті коледжу на сторінці «Для батьків та крюінгу», що значно спрощує систему повідомлення батьків про результати навчання їхніх дітей).
На підставі отриманих аналітичних даних адміністрація коледжу здійснює оперативні заходи по удосконаленню виховної та навчальної роботи, проводить «Моніторинг якості» (quality monitoring) – та визначає рівень якості, що, до речі, пов’язано і з професійним рівнем викладачів та ефективністю практичних напрацювань у розвитку технічної бази коледжу.
У рамках моніторингу навчально – методичним відділом розроблено систему тестового рубіжного контролю (з використанням комп’ютерної програми «My test X»). Це дає можливість якісно та поетапно контролювати рівень засвоєння програмних дисциплін курсантами відповідно до сучасних вимог при підготовці фахових спеціалістів морського напрямку.
Звісно, у загальній системі аналізу якості освіти, не обійтися без високого професійного рівня викладачів, належного технічного оснащення коледжу. Наростаючий потік інформації у будь - якому напрямку сучасної науки, підвищує рівень вимог до вступників у ВНЗ. Це, як правило, призводить до розриву між рівнем сучасних вимог вищої школи та роботодавця і базових знань, які дає середня школа. Тому викладання великого обсягу навчального матеріалу неможливе без використання новітніх технологій навчання. Адміністрація коледжу, розуміючи це, активно підтримує викладачів коледжу, які підвищують свій професійний рівень, навчаючись у аспірантурах та магістратурах вищих навчальних закладів України. А для вдосконалення навчального процесу більшість кабінетів з фахових та предметних напрямків оснащені мультимедійними системами, проекторами у комплекті з ноутбуками. На всіх спеціальностях є аудиторії, обладнані тренажерами - сімуляторами. Загальна кількість комп’ютерів, що забезпечують навчальний процес коледжу – 300 одиниць сучасної техніки, яка постійно поновлюється. Заняття, що проводять у лабораторіях, дозволяють, використовуючи фахове програмне забезпечення, виконувати завдання з максимальним наближенням до реальних умов праці моряків. Для викладачів коледжу досить звична ситуація: ввійти в аудиторію на заняття не з конспектом лекцій або підручником, а з ноутбуком або планшетом і одразу підключитися до мережі моніторів або телевізійних панелей, налагодити вихід до Інтернету і розпочати динамічну, яскраву лекцію. Курсанти коледжу також мають змогу працювати на заняттях за власним ноутбуком в одній мережі з викладачем. Саме такий сучасний підхід до процесу навчання дозволяє робити перевірку виконаного на занятті завдання у режимі on – lain (так зване комп’ютерне тестування – СТ), це значно полегшує роботу викладача та економить «дорогий» для педагога час.
Крім того, наш навчальний заклад у 2012 році успішно пройшов процедуру перевірки на відповідність Системі менеджменту якості. Одержано сертифікат (№12.200.180 від 20.08.2012 р. виданий Російським Морським Регістром) відповідності Системи менеджменту якості згідно стандарту ISO 9001 : 2008 який визнається як у нашій державі, так й на світовому рівні (міжнародні морські організації та роботодавці).
Тому найголовнішою оцінкою діяльності колективу Морехідного коледжу технічного флоту Одеської національної морської академії ми вважаємо високе визнання наших випускників міжнародними морськими організаціями, і те що серед випускників коледжу щороку зростає кількість тих, хто посідає найвищі командні посади на суднах і в Морських організаціях.
Опарін Анатолій Володимирович
начальник МКТФ ОНМА, кандидат технічних наук, доцент
Корінна Ірина Валеріївна
методист, кандидат технічних наук