Використання нових інформаційних технологій у процесі формування компетенції молодшого спеціаліста
Інформатизація освіти, як складова частина глобального процеса інформатизації суспільства, визначає актуальність дослідження проблем розвитку та використання сучасних інформаційних ( у тому числі мультимедіа і гіпермедіа) і телекомунікаційних технологій в навчальному процесі.
Нові технології навчання – це сукупність методів, прийомів, засобів, які дозволяють курсантам отримати якісну освіту, сформувати високу компетентність. Найважливіша серед них – ефективне використання інформаційної техніки, застосування комп’ютера в навчальному процесі.
В нашій освіті сьогодні відбуваються фундаментальні зміни – міняються мета і цінності, з’являються нові концептуальні підходи щодо розробки і використання новітніх технологій навчання. Реалізація переважної більшості освітянських задач насьогодні неможлива без використання сучасних методів і засобів інформатизації.
В Морехідному коледжі технічного флоту ОНМА можна виділити три основних напрямки використання комп’ютерної техніки.
- В процесі управління і організації навчального процесу.
- Як педагогічні прийоми проведення різноманітних форм занять і контролю рівня знань.
- При вирішенні питань виховного характеру.
Щоб автоматизувати управління учбовим процесом в Морехідному коледжі активно використовується програмний комплекс “Деканат”, який включив в себе такі складові: Навчальний план, Навчальний процес, Розклад, Студент, Викладач. Сучасні вимоги до спеціалістів морського профілю досить високі. Змінюються освітньо-професійні програми - галузеві нормативні документи, у яких визначається нормативний термін та зміст навчання, нормативна форма державної атестації, встановлюються вимоги до змісту, обсягу і рівня освіти та професійної підготовки. Це призводить до необхідності перегляду навчальних планів. Вирішити цю проблему дозволяє пакет Навчальний план – програма для створення, редагування і компоновки учбових планів. Пакет Студент дав можливість створити єдину базу даних курсантів коледжу, слідкувати за успішністю і відвідуванням занять. За допомогою спеціальної утіліти був організований процес експортування анкетних даних курсантів з пакету “Деканат” до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Пакет Розклад – програма для формування розкладу занять з можливістю деталізації для кожного тижня семестра, з урахуванням, як завантаженості викладачів, так і ефективного використання лабораторної та комп’ютерної бази. Таким чином, з’являється можливість надати всю інформацію про навчальний процес в електронному вигляді, викласти її на офіційному сайті коледжу, зокрема, проінформувати всіх, в першу чергу батьків, про розклад занять, результати в навчанні, відвідуваність курсантами занять і кількість пропущених годин, про ті зміни та новини, які відбуваються в навчальному процесі.
Всі приміщення в навчальному корпусі коледжу знаходяться в єдиній WI-FI зоні. Це дає можливість курсантам отримати доступ до мережі Інтернет без будь-яких додаткових затрат. Зайшовши до Всесвітньої павутини в одній аудиторії, вони можуть спокійно переміщатись по навчальному корпусу, не втрачаючи зв’язок з мережею. Це можливо завдяки установленим на всіх поверхах комплектам WI-FI обладнання. Такий доступ до мережі Інтернет забезпечує постійний зв’язок між курсантами коледжу та учбовою частиною в on - line режимі.
В даний момент проводиться експеримент: старшина групи на початку кожної пари за допомогою цього виду зв’язку інформує адміністрацію про відсутніх на заняттях курсантів. Ця інформація доступна начальнику спеціальності, класному керівникові, і в разі необхідності, батькам курсанта. В свою чергу, учбовий відділ має можливість повідомити про зміни в навчальному процесі, в індивідуальному режимі інформує батьків про поточні оцінки.
Як педагогічні прийоми при викладанні навчальних дисциплін, у Морехідному коледжі технічного флоту можна виділити п’ять напрямів використання нових інформаційних технологій:
По-перше, більшість завдань, що розв’язуються в галузі спеціальних знань, носять розрахунково-обчислювальний характер. Математичні прийоми, які необхідні для таких обчислень, як правило, громіздкі і вимагають дуже багато часу. Використання ж відповідних прикладних комп'ютерних програм дозволяє зменшити час для розрахунків в 10-15 разів. Це обумовлює необхідність створення та впровадження в навчальний процес спеціалізованого програмного забезпечення для контролю та керування технологічними процесами.
Використання комп'ютерної техніки не виключає знання курсантами обчислювальних правил і законів. Навпаки, комп'ютер дозволяє їм правильно й аргументовано підбирати вихідні дані для отримання оптимального результату. Використання прикладних програм на практичних заняттях покликано розвивати аналітичне мислення курсантів.
По-друге, використання імітаційно-моделюючих програм, які дають можливість відтворювати будь-які ситуації, в тому числі й аварійні, та моделювати правильну поведінку. Поставити та вирішити такі дидактичні завдання не завжди можна традиційними способами навчання.
По-третє, на комп’ютер покладаються довідково-контролюючі функції, наприклад, програми-тестування, та інші форми перевірки і контролю знань, умінь і навичок курсантів.
По-четверте, Інтернет пропонує унікальний безмежний ресурс отримання інформації з будь-яких питань. Така інформація актуальна, різнобічна, представлена в різних форматах та доступна в будь-який час. Викладачі ж мають можливість розмістити на сайті коледжу свої методичні розробки – що дає можливість полегшити і розширити для курсантів доступ до навчальних матеріалів. З огляду на специфіку навчального закладу, це особливо актуально, бо, перебуваючи по декілька місяців на практиці в рейсах, наші курсанти не втрачають зв’язок з коледжем і викладачами.
По-п’яте, мультимедіа – як засіб чи інструмент пізнання на різних заняттях. Це дає доступ викладачам і курсантам до нових ресурсів і може використовуватись в різноманітних навчальних ситуаціях. Мультимедіа сприяє розвитку мотивації, комунікативних здібностей, соціальної компетенції, отриманню навичок, накопленню фактичних знань. Крім того, це сприяє розвитку інформаційної грамотності.
Особливу роль при проведенні занять та позакласних заходів в Морехідному коледжі відіграють комп’ютерні презентації. Їх можна використовувати на конкретних заняттях по темам тієї чи іншої дисципліни і як навчальний, і як дидактичний матеріал. На позакласних заходах – це яскраві фото і відео матеріали, що допомагають розкрити тему, ідею, проблематику заходу. Навчальні заняття з використанням засобів мультимедіа відрізняються високою інтенсивністю і супроводжуються підвищеною зацікавленістю курсантів. Знання відзначаються якістю, глибиною, дієвістю; у курсантів формується розуміння міжпредметних зв’язків.
Заняття з використанням комп’ютерної техніки побудовані так, що кожен курсант працює у відповідному йому індивідуально – психологічному темпі, що створює на заняттях внутрішньо комфортну атмосферу. Основним результатом навчання є досягнення базової інформаційно-комунікаційної компетентності курсантів.
У виховній та позакласній роботі персональний комп’ютер дає можливість курсантам займатися творчою діяльністю – видавати газети (як паперові, так і електронні варіанти), створювати художні образи за допомогою редакторів комп’ютерної графіки, проектувати ігрові моделі і т.д. Ті курсанти, які відчули потяг до творчості і отримали задоволення від виконаної роботи, в своїх творчих пориваннях і устремліннях ідуть далеко вперед. Зміст курсу інформатики дозволяє розширити рамки вивчення і творчості в межах роботи над кожною темою.
Підводячи підсумки, зазначимо, що бурхливий розвиток засобів інформатизації (комп`ютерів, комп`ютерних комунікацій, різних електронних пристроїв) породжує нові можливості для застосування комп`ютера в навчальному процесі, це робить його більш ефективним, дає можливість раціонально використовувати навчальний час.
Опарін Анатолій Володимирович
начальник МКТФ ОНМА, кандидат технічних наук, доцент;
Поліщук Ольга Дмитрівна викладач
методист, викладач вищої категорії, завідувач навчально - методичним кабінетом;
Бахур Світлана Іванівна
викладач вищої категорії.