У робочих спеціальностей нема майбутнього?
Спеціальності в сфері інформаційних технологій — найбільш перспективні. Так вважає половина «білих комірців».
При цьому до списку професій, у яких нема майбутнього, потрапили робочі спеціальності, а також такі професії, як таксист і… вчитель. Про це свідчать результати опитування, проведеного Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.
За версією порталу CareerCast.com, рейтинг найкращих професій у США за 2013 рік очолив актуарій (спеціаліст зі страхової математики), друге місце зайняв біоінженер, і тільки третя позиція дісталась розробнику програмного забезпечення.
А в Україні ситуація виглядає дещо іншим чином. На думку офісних співробітників, саме ІT-професії є найбільш перспективними (так думають 47% респондентів).
Якщо говорити про можливість появи нових спеціальностей, то більшість опитаних вважають, що, хоча суттєвих змін на українському ринку праці не очікується, розвиток сфери IT очевидний:
«П’яти років мало для появи якихось нових професій, але цілком достатньо для того, щоб стали незатребуваними старі. Мені здається, що з плином часу буде збільшуватись попит на працівників сфери IT: програмістів, веб-розробників, верстальників і т.п.»
«Більше буде автоматизованих і програмованих процесів. Затребувані будуть IT-спеціалісти».
На другому місці серед найбільш перспективних професій — підприємець або бізнесмен (16%). Третю позицію, випередивши інженера різноманітних галузей, займає юрист, адвокат і прокурор (12%). Останнє місце в ТОП-5 належить архітектору (10%).
Тільки кожен десятий офісний співробітник вважає інженерно-технічні професії перспективними. При цьому респонденти вже через 5 років передбачають появу нових спеціальностей у цій сфері:
«Нові професії будуть в основному пов’язані з новими технологіями. З’явиться необхідність у спеціалістах як у сфері айті, так і в сфері медицини, співробітники яких працюють з нанотехнологіями».
Крім цього, до десятки найбільш перспективних професій потрапили:
6-те місце — керівник, директор;
7-ме місце — банкір;
8-ме місце — менеджер із реклами, РR, маркетолог;
9-те місце — лікар;
10-те місце — менеджер із продажів.
«Білі комірці» обережні в своїх прогнозах щодо змін на ринку праці в найближчому майбутньому, але припускають, що з’явиться інтернет-специфікація багатьох професій. А діяльність продажників, маркетологів і консультантів буде здійснюватись за допомогою Інтернету:
«Частина стандартних професій, на кшталт продажників/фінансистів/консультантів, повністю перейдуть у Інтернет. Таким чином, з’являться такі ж професії, тільки з префіксом “інтернет-“».
Чимало респондентів висловлюють упевненість у тому, що буде розвиватись медицина і психологія, а також припускають появу нових «екологічних» професій.
Як і рейтинг найменш престижних спеціальностей, список неперспективних професій очолили таксисти і водії. Кожен четвертий офісний співробітник вважає, що в цієї професії нема майбутнього. Але знаходяться і ті, хто розглядає у недалекому майбутньому можливість появи водіїв повітряних і навіть космічних таксі. Наскільки це реально — покаже час.
На друге місце вийшла професія вчителя, витіснивши робочі спеціальності на одну позицію. Робота в сфері послуг теж не розглядається «білими комірцями» як багатообіцяюча (4-та позиція в антирейтингу і 13% голосів).
Існує й інша думка: деякі респонденти очікують нового стрибка в розвитку вказаної сфери:
«З’являться спеціалісти з віртуальної автоматизації процесів забезпечення життєдіяльності. Можливо, дехто з нас буде надто багато часу проводити на роботі, а присутність вдома буде швидше віртуальною».
П'ятірку найменш перспективних професій замикають міліціонер і військовослужбовець. Більше за те, ця професія сприймається працівниками і як непрестижна.
До ТОП-10 неперспективних професій потрапили: науковий співробітник, держслужбовець, менеджер із продажів, машиніст, механік і спортсмен.
Більшість «білих комірців» упевнені, що, незважаючи ні на що, зникнення будь-яких професій протягом найближчих п’яти років українському ринку праці не загрожує. Хоча побутує думка, що через автоматизацію і комп’ютеризацію багатьох процесів робочі спеціальності поступово будуть зникати:
«Вичерпала себе низько кваліфікована праця: вантажники, токарі/фрезерувальники, які не вміють працювати зі станками ЧПК. Пакувальники, сортувальники і т.д. Їх замінять роботи і автомати».
«Зникнуть паспортист і всі бюрократичні спеціальності в сфері послуг, котрі можна надавати з допомогою електронних сервісів».
«Зникнуть бібліотекар, багато верстатних працівників, оскільки виробництво буде більш автоматизованим».
Також, на думку офісних співробітників, зникнення загрожує таким спеціальностям, як листоноша, бібліотекар і касир.
Дані були отримані в результаті опитування, проведеного Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу hh.ua в серпні 2013 року. Загалом було опитано 1770 респондентів (835 жінок і 935 чоловіків).