Українські ВНЗ уперше в міжнародному рейтингу – задоволені не всі
До недавнього моменту міжнародні рейтинги вищих навчальних закладів просто ігнорували українські університети.
Ігнорують, значить не розуміють нас - тішили себе думкою одні, ну або ж рано нам ще конкурувати із закордонними ВНЗ - зітхали інші.
Але ми не та нація що здається!
Тому ще в листопаді 2010 року Дмитро Табачник висловив сподівання, що 2-3 українських вищих навчальних заклади будуть включені у провідні світові рейтинги.
У липні цього року, міністр освіти повідомляв, що за допомогою Світового банку була створена спеціальна група експертів, яка підготувала документи 4 українських університетів для подачі на участь у 5 провідних світових рейтингах вузів. Детальної інформації про те, що саме за рейтинги мались на увазі, не розповсюджувалось.
Зокрема, за словами Дмитра Табачника, були підготовлені документи Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Харківського національного університету ім. В. Каразіна, Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" і Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут".
І ось збулось!
Несподіваний результат роботи міністерства та зусиль керівництва провідних ВНЗ України породив гарячі дискусії. До рейтингу 700-та кращих університетів рейтингу QS World University Rankings вперше увійшли два українські вищі навчальні заклади - Київський політехнічний інститут і Донецький національний університет.
Якщо до присутності у рейтингу Київського політехнічного інституту питань немає ні в кого, то наявність у ньому Донецького національного університету викликає у багатьох фахівців у галузі освіти багато запитань. Адже в національних рейтингах ДНУ далекий від лідуючих позицій. Проте в 20-ку найкращих входив завжди. Наприклад, у рейтингу ВНЗ України "Компас 2011" він займає 13-ту позицію, а в рейтингу від ЮНЕСКО "Топ-200 Україна" за 2011 рік – 12-ту.
То чому ж ми не задоволені?
Звичайно, ми сподівались, що до світових рейтингів увійдуть кращі з кращих. Кого ми хотіли бачити в цьому переліку? Ну наприклад:
- Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут"
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка
- Національний університет "Львівська політехніка"
- Національний університет "Києво-Могилянська академія"
- Київський національний університет будівництва і архітектури
Що робити?
Доцільно було б переглянути об’єктивність національних рейтингів, адже за першою десяткою лідерів у них можна спостерігати присутність, якщо не провінційних, то не самих провідних університетів. Методики створення цих національних рейтингів відомі. Проте результат чомусь завжди влаштовує не всіх.
Якщо логічно підійти до національних рейтингів.
Погляньте на позиції двох, навіть схожих за назвою, університетів з одного регіону у різних національних рейтингах.
Рейтинг ВНЗ України "Компас 2011":
7. Донецький національний технічний університет
13. Донецький національний університет
Рейтинг ВНЗ від ЮНЕСКО "Топ-200 Україна" – 2011:
12. Донецький національний університет
17. Донецький національний технічний університет
Така розбіжність рейтингів з різницею у 10 позицій у випадку з конкретним університетом є гарним прикладом того, що різні підходи, використані при підрахунку позицій, не дають нам об’єктивної картини.
Яка перспектива?
Дмитро Табачник вже піднімає питання про необхідність створення національного рейтингу, який буде офіційним. Будемо чекати.