Як працює студентське самоврядування в Англії?
Представники Української асоціації студентського самоврядування в складі делегації з України відвідали Northumbria University у Великій Британії. Студенти та викладачі університетів-учасників проекту пройшли курс навчання “Soft skills” та ознайомилися зі структурою університету.
Проте в розрізі діяльності УАСС окремої уваги заслуговує зустріч із представниками органу студентського самоврядування, які в Британії звуться Students' union (англ. - “студентська спілка”).
Чим займаються студенти?
Місією спілки, як і очікувалося, є представлення інтересів студентів та захист їх прав як на рівні навчального закладу, так і на вищих рівнях, включаючи міжнародний. В Україні подібна місія зазначена в Законі України “Про вищу освіту”. Порівняти рівень дотримання даної цілі спробуємо в наступних абзацах.
Чи проводить спілка розважальні заходи?
Безпосередньо обрані на виборах члени правління спілки не займаються організацією розважальних, та й взагалі більшості заходів, що проводяться студентами для студентів. Окрім найнятого персоналу, задачею якого є безпосередня організація даних заходів, основою студентського життя в університеті є Students Societies - такі собі студентські товариства, якщо перекласти дослівно. Їх в університеті більше 100: Танцювальні, музичні, дебатні, феміністські, футбольні, покерні, письменницькі - це лише найбільш зрозумілі для нас напрямки діяльності товариств. Саме вони займаються розвитком специфічних напрямків студентської діяльності. З повним переліком таких “клубів за інтересами” можна ознайомитися на офіційному сайті Northumbria Students Union. Задачею спілки є всебічна підтримка та розвиток даних товариств. Власне, їхні учасники і здійснюють членські внески, що поповнює бюджет студентської спілки.
А який бюджет студентської спілки?
Бюджет юніону коливається від 2 до 3 мільйонів фунтів стерлінгів на рік. Переводячи в гривні можна і злякатися, проте для британців це прийнятна сума для якісного її освоєння. Ефективне представництво та контроль за діяльністю спілки обумовлені тим, що членами правління є не лише обрані представники від студентів, а також обрані туди експерти, що або раніше працювали в даній структурі, або мають мандат від студентів бути присутніми там для представлення їхніх інтересів. Значною мірою цей запобіжник і забезпечує коректний розподіл коштів в тому числі. Проте, як зазначив виконавчий директор спілки - траплялися і випадки крадіжки коштів.
Який такий “виконавчий директор”?
Серед 45-ти найнятих осіб, що працюють суто в структурі спілки, є одна з найважливіших посад - executive cheef, тобто виконавчий директор. Його задачею є виконання доручень та прийнятих рішень вищим органом спілки - правлінням. Як він сам заявляє - “Студенти - мій головний шеф”. В партнерських стосунках завжди виникають дискусії, проте з Адамом, нинішнім Президентом спілки він має партнерські стосунки, на чому неодноразово наголошував під час зустрічі. На питання стосовно заробітної платні, відповідає сміливо - 6 000 фунтів стерлінгів, що в рази перевищує середню заробітну платню в Британії. А також в чотири рази перевищує заробітну платню Президента студентської спілки.
Що? Зарплата у студента?
Саме так. Представники студентства мають право отримувати заробітну платню. Це обумовлено тим, що студент, який обіймає посаду за результатами виборів до студентської спілки, призупиняє своє навчання на один рік. Це дозволяє йому повноцінно виконувати свої обов’язки, отримати неоціненний досвід, який згодом допоможе йому в пошуку роботи після отримання освіти. Інформація про всі грошові показники підтверджуються фінансовим звітом, підготовленим аудиторською компанією, яку спілка наймає для цього.
Вибори представників студентства
Вибори відбуваються щорічно і на них має право голосу кожен студент. Візит представників УАСС припав на передвиборчий період, і тому на кожному кроці ми зустрічали заклики до голосування: на сходах, стінах, банерах, сайтах. Варто зауважити, що кожен студент має можливість віддати свій голос онлайн, тобто зробити свій вибір просто на сайті спілки.
Чи є у них власний кабінет?
Студентська спілка Northumbria University має власну триповерхову будівлю, якою вони розпоряджаються і, відповідно, несуть за неї відповідальність. Будівля вміщує в себе два великих бари з низькими цінами на їжу та напої, конференц-зали, місця для індивідуальної роботи, велику залу для проведення масових івентів, кабінети для працівників спілки та рецепцію, де будь-хто може отримати консультацію від працівника, що постійно знаходиться там. Крім цього для студентів діє цілодобова телефонна лінія підтримки.
Висновки
Мабуть, тут варто кожному зробити їх самостійно. Але не варто шукати причини в назві країни або її економічному стані. Достатньо хоча б почати впроваджувати найкращі європейські практики в своїй роботі, вирішувати проблеми, що траплятимуться на цьому шляху, і лише потім робити висновки. А доки у нас в головах “Це ж Європа” і “Їм же багато платять” - далеко ми не підемо.
Матеріал підготовлено прес-службою УАСС за результатами поїздки до Northumbria University в рамках проекту TEMPUS “IMPRESS”